„Ach jo, já už fakt nevím, co mám dělat… Ta naše malá je pořád osypaná. Na kožním už jsme v podstatě jako doma. Vždyť my už vyzkoušeli snad všechny mastičky světa. Doktorka nám teď napsala dokonce kortikoidy, ale stejně se to pořád nelepší. Zkoušela jsem vyřadit mléko, lepek, maso, vejce…. A nic! No prostě já už FAKT nevím, co udělat. Ona je hold asi atopik a budeme se s tím muset smířit 🙁 “
Zní vám to povědomě? Tak pozorně čtěte následující řádky, možná pro vás budou mít zásadní význam!
Tento článek jsem se rozhodla napsat na základě neustále se opakujících dotazů, co mi od vás chodí. Ekzémy a různé kožní vyrážky jsou opravdu velice častým problémem, který u svých dětí (a samozřejmě i u dospělých) řešíte. Scénář přitom bývá většinou stejný:
Dítěti se velice často hned po narození, případně v prvních měsících života začne na kůži tvořit vyrážka. Dětský lékař nejprve chvíli vyčkává, a když se ani po pár předepsaných mastičkách stav nelepší, odesílá nás s dítětem k vyšetření na dermatologii. Tam proběhne další plejáda mastičkových zkoušek a možná (pokud je lékař osvícený) vám poradí ze stravy vyřadit ty největší alergeny (kravské mléko, vejce, lepek…) Ani to však nijak nepomáhá, a tak si po několikaměsíčním boji s vyrážkou nejspíš odnášíte recept na kortikoidy a nálepku ATOPICKÝ EKZÉM.
A potom mi píšete a ptáte se na recept na nějakou hojivou mastičku, která by vám pomohla. Pravdou ale je, že žádná mast světa zkrátka nepomůže ekzém vyléčit. Ta jen případně zmírňuje následek, ale neléčí pravou příčinu ekzému. A my právě potřebujeme tu příčinu najít a odstranit!
„Ale ne, to nebude ono… Vždyť my používáme speciální prací prášek pro děti i veškerou kosmetiku pro dětskou pokožku, z toho ten ekzém mít nemůže.“
Jenže bohužel, podle mých zkušeností to právě z toho hodně často bývá. Ve většině kosmetických přípravků je například obsažena látka methylisothiazolinone/methylchloroisothiazolinone (zkratka MI/MCI) – konzervant (alternativa k toxickým parabenům), který má zabraňovat růstu bakterií ve výrobku.
Jedná se jeden z nejsilnějších kontaktních alergenů (je jich samozřejmě více). Je extrémně dráždivý a dokonce i neurotoxický. Řada lidí nesnese byť jen dotek prádla vypraného v prášku obsahujícím MI. Původně byla tato látka označována za „relativně neškodnou“, ale po mnoha letech výzkumu byly výsledky přehodnoceny a od roku 2016 EU zakázala používání této látky v bezoplachových přípravcích (tělová mléka, krémy, oleje…) a určila „bezpečnou“ hranici v ostatních přípravcích na 0,0015%. Ani snížení ale alergikům nepomůže a ekzém může způsobit i stopové množství MI/MCI ve výrobku.
Problém můžou způsobovat samozřejmě i další látky, někdo nesnese parabeny, sulfáty, tenzidy, syntetické vůně nebo třeba agresivní bělidla.. Těch problematických látek je zkrátka celá řada. Stačí se podívat na zadní stranu svých oblíbených výrobků a uvidíte tam nejspíš nějaký podobný chemický koktejl:
No je toho dost, co nám může ty ekzémy způsobovat. A teď co s tím? Naštěstí je to celkem jednoduché.
Jako první krok si vyrobte svůj prací gel – návod, jak na to, si můžete stáhnout ZDARMA tady >>
Nezapomínejte, že nestačí, když v ekologickém gelu vyperete prádlo jen té osobě s ekzémem. Stačí, abyste se pak obejmuli, a dojde ke kontaktu s alergeny. Je tedy potřeba opravdu důsledně vyprat vše a všem v domácnosti.
Možná si teď říkáte, že po tom všem, co jste zkusili… tohle přece nemůže fungovat…Ale MŮŽE!
Se svolením autorky vám sem kopíruju jeden z emailů, který mi dorazil:
Zdravím Jani,
Musím vám poděkovat, za to, co děláte. Díky vám jsem začala přemýšlet o všech přípravcích a hlavně chemii, kterou denně používáme. Mám dceru s atopickým ekzémem. Potýká se s tím už od narození, vyzkoušeli jsme už asi miliardu mastiček, včetně těch kortikoidových a bez zlepšení..Když na mě vykoukl váš ebook, tak jsem si ho zkusila stáhnout a přečetla jsem ho pak jedním dechem. Byla jsem v šoku, co všechno můžou výrobci do těch přípravků dávat. A tak jsem zkusila vyrobit váš prací gel a ekzém naší dcery pomalu ale jistě mizí!! Nemůžu tomu uvěřit! Jsem tak nadšená!
Vyházela jsem doma veškerou chemickou kosmetiku a koupila si vašeho Průvodce. Nikdy by mě nenapadlo, že si já budu doma vyrábět krémy a čisticí prostředky 😀 Ale je to fakt jednodušší, než jsem čekala a navíc, když vím, co to dokáže způsobit, už doma ani žádnou chemii nechci. Ještě jednou vám z celého srdce děkuji a moc vám fandím. Jste skvělá. Zdraví malá i velká Hanička 🙂 „
Taková blbost, jako je domácí prací gel a tolik radosti pro malou Haničku 🙂 To je prostě nádhera. A když to pomohlo jí, proč by nemohlo i vám?
Možná že jste už dávno veškerou chemii z domácnosti vyřadili, ale možná vás nikdy nenapadlo, že by mohl ekzém způsobovat třeba prací prášek. Pokud je to tak, na nic nečekejte a šup, pusťte se do výroby pracího gelu. Je to jednoduché jako facka. Zbavíte se chemie a ještě navíc ušetříte a třeba dáte tomu ekzému jednou pro vždy sbohem.
Držím vám palce
Jana