V plenkách i vložkách je nejjedovatější látka, jakou kdy člověk stvořil

I když už jsem celkem zvyklá na to, že výrobci jsou schopni do svých produktů použít kdejaký sajrajt, tohle mě dostalo! A když vám řeknu, že v dámských tamponech, vložkách a dětských plenkách je BĚŽNĚ obsažena látka, která má až 500 000x vyšší karcinogenitu než například zakázané DDT, budete velmi pravděpodobně ve stejném šoku, jako já.

Řeč je o DIOXINECH – uměle vyrobených a prakticky nezničitelných látkách, jejichž koncentrace v našem prostředí neustále narůstá. Některé z nich jsou natolik toxické, že jsou považovány za vůbec nejjedovatější látky, které dosud člověk vyrobil.

Jsou nezničitelné, nerozkládající se a jsou téměř nerozpustné ve vodě  -> takže se vesele hromadí v životním prostředí. Dioxiny denně konzumujeme v potravinách, ve vodě, dokonce je obsažen i ve vzduchu a mateřském mléce (Kojící matky v Číně, které žijí v blízkosti skládky odpadů, mají přibližně dvacetkrát vyšší obsah dioxinů v mateřském mléce, než například matky v Irsku nebo Švédsku)

Dioxiny byly „vyvinuty“ v souvislosti s válkou ve Vietnamu. Americká armáda totiž potřebovala zničit džungli, ve které se schovávali vojáci Vietkongu, a tak použili postřik s dioxiny (známý jako „Agent Orange“) a ten dokázal ve velice krátké době zničit stovky hektarů zeleně.

Dioxiny ale způsobily vážné zdravotní problémy tisícům lidí. Dodnes mají obyvatelé z oblastí, kde byl Agent Orange použitý, trvalé následky. V roce 2004 byl dioxin také pravděpodobně použitý k otrávení ukrajinského prezidentského kandidáta Viktora Juščenka (možná si vzpomínáte na obraz jeho znetvořené tváře, který probíhal v tisku)

A proč teda ty dioxiny vůbec někdo používá?

Ne, že by je tam výrobci strkali záměrně (doufám), ale ony ty dioxiny totiž vznikají při různých chemických reakcích:

„V podstatě dioxiny vznikají nedokonalým spalováním chlorovaných organickým látek, při bělení papíru, při likvidaci elektronického odpadu a také například při průmyslové výrobě látek, při jejichž syntéze se používá chlor“ (Strunecká – Doba jedová)

A tak se nám může velice snadno stát, že se sami naprosto dobrovolně vystavujeme účinkům dioxinů každý den.

Dioxin se totiž UVOLŇUJE z tamponů, vložek a plenek v důsledku používání chloru k jejich bělení! AHA! Takže máme na pohled krásně bílé výrobky… sice jsou trochu jedovaté, ale tak snad se to nikdo nedozví… Je tohle vůbec normální? Kam až můžou výrobci zajít?

Opakované vystavování se dioxinům má velice negativní dopad na naše zdraví:

  • VÝRAZNĚ zvyšuje riziko rakoviny
  • Způsobuje poruchu imunity
  • způsobuje neplodnost
  • způsobuje poškození plodu
  • vývojové poruchy,
  • spontánní potraty
  • způsobuje poruchy nervového systému

A jak tedy poznáme výrobky s dioxinem?

Dr. Samuel Epstein ve své knize Safe Shopper’s Bible (Bible bezpečného nakupujícího) upozorňuje: „Nejlepší způsob, jak se ochránit, je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxanem. Ty zahrnují komponenty se slovíčkem s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol, poly, atd.. (např.. v sodium laureth sulfát), nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxanem.“

Co se týče hygienických pomůcek, jako jsou vložky, tampony, dětské pleny, nebo třeba toaletní papír, tak tam platí jednoduché pravidlo – kupujte výrobky označené symbolem „Ekologicky šetrný výrobek“ – tam je totiž bělení za pomocí chlóru zakázáno.

Já osobně nepoužívám tampony ani vložky vůbec. Navíc se dioxin velice rychle a dobře vstřebává kůží do těla a představa, že si ho zavedu do pochvy… no nic co bych chtěla. Po prvním porodu jsem si pořídila menstruační kalíšek a jsem s ním nad míru spokojená (ale to by bylo zase na delší povídání 🙂 )

U dětských plen je to horší. Ekologické pleny jsou opravdu drahé. Jenže jedině tak máte jistotu. Já jsem se teď posledních 14 dní po složení plen opravdu intenzivně pídila. Na obalu žádné informace o složení samozřejmě nejsou. A tak jsem volala na zákaznickou linku s dotazem, zda jsou jejich plenky běleny chlórem. Odpověď?

„Nene, to samozřejmě nejsou, nemusíte se bát“

JÁ: „Super, tak mi k tomu můžete prosím poslat nějaký dokument, nebo mě odkázat někam, kde to je uvedeno?“

„My máme na webu i na obalu všechno, co podle zákona musíme mít“

JÁ: „To vám věřím, ale nikde se z toho nedočtu, jak to tedy je s tím chlórem. To, že mi to teď řeknete po telefonu je sice hezké, ale jak tomu můžu věřit?“

„Věřit tomu nemusíte, nemusíte je ani kupovat“

Haha, to jako fakt? Tohle je tedy jednání se zákazníkem jen co je pravda 😀 Ale v podstatě mi odpověděli, že ? 🙂 

Já používám částečně látkové pleny a na noc nebo větší zátěž jednorázovky. Hodně lidí si myslí, že je s  látkovými plenami spousta práce, a tak se do toho nepustí. Ale moderní látkové pleny jsou opravdu super, žádné skládání, vyvařování, atd. V podstatě taková látková jednorázovka. Ale to už by zase bylo na nový článek 🙂

Totéž platí u toaletního papíru – jasně, že ten bílý, ideálně s růžovými kytičkami a vůní růží vypadá na toaletě hezky… Ale od té doby, co se mi po použití takového navoněného papíru rozjela kvasinková infekce, už používám jen obyčejný „nevzhledný“ harmasan.

V dnešní době je to s nákupem výrobků opravdu těžké. Člověk, abych chodil do obchodů s lupou, případně si všechno ověřoval přes internet a i tehdy kolikrát nepochodí. Víte, že si můžete drtivou většinu přípravků jednoduše vyrobit doma sami? Bez chemie, netoxicky a přírodně. Všechno najdete v mém eBooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ.

Sdílejte, prosím, tento článek, aby se dostal k co nejvíce ženám. Je jich totiž ještě velká spousta, co si každý měsíc kupují nová a nová balení tamponu, aniž by věděly, co si vlastně do těl vpravují…

Jana

 

Jana Stránská
Jsem autorkou eBooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ Ukazuji lidem cestu ke zdravějšímu, spokojenějšímu a soběstačnějšímu životu, bez zbytečné chemie, která nás všechny obklopuje. Chcete o mně vědět více? Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů