JAK SE Z KONZUMNÍ ŽENY STALA LESANA?

Ukazuji lidem cestu ke zdravějšímu, spokojenějšímu a soběstačnějšímu životu bez zbytečné chemie, která nás všude obklopuje.

Dnes už nejsem závislá na tom, co mi nabízejí regály supermarketů, lékárny a drogerie. Už se nemusím trápit nad tím, že své děti vychovávám v prostředí plném chemie a éček. S klidným srdcem můžu říct, že dělám maximum pro to, abychom žili zdravě a také se tak cítili. Sama si doma vyrábím sýry a mléčné výrobky z mléka od svých koz. Chovám králíky, slepice a kachny, peču domácí pečivo, vyrábím také domácí kosmetiku, čističe. Při léčbě nemocí používám převážně bylinky, homeopatii, aromaterapii... Zkrátka se ze mě stala (jak mě často přátelé z legrace nazývají) lesana se vším všudy 🙂

 Ale ještě pár let zpátky to vypadalo úplně jinak. Každý z nás vlastně celý svůj život jede po nějaké vyjeté koleji – po koleji, co mu vyšlápli jeho rodiče. A I když v hloubi duše víme, že ta kolej není pro nás to pravé ořechové, je moc těžké použít výhybku a obrátit všechny hodnoty, které nám byly od dětství vštěpovány, naruby.

Během studií na vysoké škole jsme se s mým nynějším manželem stravovali tak, jak nám čas a peněženka dovolila. Oba jsme kynuli a kynuli, byli neustále unavení a bez nálady. Do toho spousta vysedávání ve škole, v práci, nebo nad učením, takže pohyb nula, motivace nula, životní energie = NULA. Do obchodu jsme chodili nakupovat to, na co jsme byli zvyklí – přeci by to neprodávali, kdyby na tom bylo něco špatného, ne?

Studia skončila, my se přestěhovali do svého domu, ale zlé návyky se bohužel přistěhovaly spolu s námi. Začala jsem pracovat na dobře placeném místě, ale domů jsem chodila každý večer tak vystresovaná, že i když na účtu peníze přibývaly, moje energie naopak ubývala. S manželem jsme se vzali a začali přemýšlet nad rodinou. To budeme děti vychovávat v tomhle?

Začali jsme přemýšlet a rozhodli se, že využijeme prostor na zahradě pro to, abychom si vypěstovali nějakou zdravou zeleninu a bylinky. Mého muže zahradničení opravdu chytlo a jediný, kdo nám kazil radost z úrody byli všudypřítomní slimáci. Co s nimi budeme dělat? Přeci si nebudeme sypat kolem zeleniny nějaké chemické jedy…hledám na internetu… “Miláčku, tady ta kachna, Indický běžec, je prý nejlepší likvidátor slimáků na zahradě, co kdybychom to zkusili?”

Netrvalo dlouho a už jsem měla podrobně nastudovaný chov kachen, včetně toho, jaké bydlení, krmení a péči potřebují. Manžel postavil kachník a jelo se pro běžce. Byli jsme z nich nadšeni a když do 14 dnů na zahradě nebyl jediný slimák, naše nadšení nebralo mezí.

“Když už máme ty kachny, co kdybychom si pořídili i slepice? Takové domácí vajíčka, to je věc!” Zkrátím to – manžel opět postavil bydlení pro slepice a my se brzy radovali z prvních domácích míchaných vajíček 🙂

Moje myšlenky ale byly stále smělejší a už nějakou dobu jsem tajně pokukovala po kozách. Chtěla jsem se dostat do té fáze, kdy si budu doma vyrábět úplně všechno – od jogurtů, po máslo, měkké, tvrdé i plísňové sýry.

Po nocích jsem si pročítala různé knihy, fóra a i zahraniční stránky. Tak fajn ,jdeme na to! Pořídíme si kozy. Je to už pár let a ze dvou koz je rázem 12. Máme oficiálně schválený prodej mléka ze dvora a chystáme se postavit sýrárnu a stádo rozšířit! Dokonce jsem se svými sýry vyhrála Mezinárodní sýrařskou soutěž v Nitře.

S narozením prvního syna se má touha po přírodních produktech ještě prohloubila. Začala jsem vyrábět také mýdla s kozím mlékem, která jsou výborná pro lidi s ekzémem. Pustila jsem se do výroby pleťové a tělové kosmetiky i čistících prostředků pro domácnost. Když jsme nemocní, tak místo do lékárny zamíříme na zahrádku pro bylinky, případně pro homeopatika a aromaterapii.

Získání těchto informací mě ale stálo doslova ROKY života. A chápu, že každý nemá v dnešní době tolik času na pročítání receptů a návodů. Proto jsem se rozhodla, že se chci o své poznatky s vámi podělit.

Vydala jsem pro Vás už dva eBooky.

ZDARMA si můžete stáhnout můj eBook 4 SKVĚLÉ RADY, JAK BĚHEM 5 MINUT ZATOČIT S CHEMIÍ VE SVÉ DOMÁCNOSTI

A pokud budete chtít na své cestě za zdravým domovem pokračovat, vše, co potřebujete, najdete v mém KOMPLETNÍM PRŮVODCI NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ

Je jasné, že se nic nezmění přes noc. Ale i v dnešním světě plném chemie je spousta věcí, které můžeme ovlivnit a každá snaha se počítá. Ráda vás provedu na Vaší cestě za zdravějším životem krůček po krůčku.

Jana