Proč a hlavně JAK začít s ekologickou domácností?

Často se setkávám s názorem, že by se lidé moc rádi zbavili chemie ve své domácnosti, ale neví jak na to.. Neví, čím začít, od čeho se odpíchnout, tápou a raději se do toho tedy nepustí. Hodně lidí si taky myslí, že je výroba domácích ekologických prostředků a kosmetiky náročná, jak finančně, tak hlavně časově. No a pak jsou i tací, kteří nevěří, že by se mohlo prodávat v obchodech něco zdraví škodlivého.  Pokud si při čtení těchto řádků i vy souhlasně kývete hlavou, mám pro vás jednoduchý návod jak a čím ideálně začít, aby vám přechod na ekologickou domácnost zabral minimum času, zbytečně jste se nezahltili informacemi a hlavně – aby vám to fungovalo.

PROČ SE VŮBEC ZBAVOVAT CHEMIE VE SVÉ DOMÁCNOSTI?

Co je vlastně špatného na těch přípravcích a kosmetice, co se běžně prodávají v supermarketu? Úplně nejvýmluvnější asi bude, když si zajdete do své koupelny, vezmete do ruky prací prášek, přípravek na čištění, nebo třeba krém na obličej a pročtete si složení.

Asi z toho nebudete moc moudří… jako kdysi já… Ale nebojte, připravila jsem pro vás takový „tahák“, čemu se při nákupu kosmetiky a přípravků do domácnosti vyhnout – podívejte se a pak si položte otázku, jestli chcete svou domácnost dál prolívat tímhle chemických koktejlem.

Protože jestli ne, tak věřte, že NEMUSÍTE! Nic z toho, co máte doma, nemusíte kupovat – vše si můžete vyrobit jednoduše sami. A když říkám jednoduše, tak opravdu myslím během pár minut 🙂 Jasně, že se nezbavíte všeho hned najednou, ale postupně, po malých krůčcích to zvládnete hravě.

Pokud navíc vy, nebo někdo z vaší rodiny trpí ekzémy nebo vyrážkami – věřte mi, že po přechodu na netoxickou domácnost se toho můžete úplně zbavit! Už mi psaly desítky lidí, kterým pomohlo jen to, že si začali vyrábět vlastní prací gel. Zbavili se tak dlouholetých problémů s pokožkou a sami byli překvapení, jak málo stačilo.

Ony nám totiž ty chemické látky, kterými se obklopujeme každý den, opravdu nic dobrého nedělají. Jde o to, že už je té chemie kolem nás tolik, že vzniká tzv.chemický koktejl. Organismus se dokáže s lecčím vyrovnat, ale tím, jak se na sebe ty chemikálie nabalují, se jejich negativní účinky na naše zdraví bohužel násobí. (Doporučuji knihu od Prof.Strunecké – DOBA JEDOVÁ)

JAK ZAČÍT?

Jako první krok vám doporučuji stáhnout si zdarma můj eBook, ve kterém najdete ty nejjednodušší základní recepty – výroba pracího gelu, prášku do myčky, „tekutého mýdla“ a vlhčené ubrousky. A věřte, že když vyměníte třeba jen prášek na praní za prací gel, nebo přestanete používat tablety do myčky, bude to ohromně znát.

Někdy lidi odradí prvotní neúspěchy. Nejsou to ani tak neúspěchy, jako spíš takové to nenaplněné očekávání. Myslí si, že ekologické a doma vyrobené přípravky budou stejné účinné za každých okolností jako ty agresivní chemické z obchodu. Jasně, že někdy se stane, že nádobí není tak lesklé, jako po tabletách. Nebo že se nějaký ten flíček na tričku nevypere na první dobrou.. Jasně, stane se… Mně to ale nevadí, beru to prostě tak, že mám zdravou domácnost a nepotřebuju, aby to bylo vždycky perfektní.

Je potřeba si uvědomit, že prací prášky obsahují mimo jiné i optické rozjasňovače, díky kterým se zdá být prádlo „čistější“, barvy svěžejší, ale jsou velice špatně biologicky odbouratelné a navíc nás mohou dost dráždit. Tablety do myčky zase obsahují fosfáty, které změkčují vodu, ale jejich dopad na životní prostředí je otřesný…

Takže – stáhněte si můj ebook – nic vás to nestojí, můžete si to v klidu pročíst, promyslet a pustit se do toho. Za zkoušku nic nedáte no ne? 🙂 Pokud vás domácí výroba chytne, bude bavit a uvidíte v tom smysl, můžete se pustit do složitějších receptů a postupně se zbavit veškeré chemie ve své domácnosti. Protože si doma můžete vyrobit fakt všechno. Od jaru na nádobí, přes krém na obličej, až třeba po pudr nebo deodorant. O tom více píšu v mém druhém eBooku – KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ.

JAK DLOUHO MI VÝROBA ZABERE A KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

Kolik času Vám například taková výroba pracího gelu zabere? Odhaduji to na 15 minut čistého času. Je to opravdu brnkačka, navíc ušetříte rodinný rozpočet – protože jak uvidíte v receptu, suroviny jsou naprosto běžné a za zhruba 40kč vyrobíte 10l (!) pracího gelu!! A to se sakra vyplatí ne ? Já si domácí gel vyrábím zhruba 1x za 1-2 měsíce, záleží samozřejmě jak často perete (my se dvěma dětma fakt často 😀 )

No a takový prášek do myčky je na výrobu ještě jednodušší, než ten prací gel. A stejně je na tom i co se finančního porovnání oproti kupovaným tabletám. Věřte mi, že já toho času fakt nemám nazbyt – se dvěma rarachy, třetím na cestě a celou farmou na krku 😀 Ale musím upřímně říct, že výroba domácí kosmetiky a prostředků pro mě není vůbec žádná přítěž, prostě si jednou za čas udělám „výrobní odpoledne“ a mám zase na čtvrt roku pokoj 🙂

V eBooku máte samozřejmě kompletně popsané výrobní postupy, včetně fotek, nákupního seznamu a mých komentářů. 

Pokud byste si přeci jen s něčím nevěděli rady, můžete mi kdykoliv napsat na můj email: [email protected] a já vám moc ráda poradím, pokud to bude v mých silách 🙂

Nebojte se toho a pojďte udělat něco pro své zdraví, a potažmo pro zdraví celé planety. Navíc ještě ušetříte hromadu peněz a budete mít z toho moc dobrý pocit, věřte mi 🙂

Držím vám palce

Jana

 

Jana Stránská
Jsem autorkou eBooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ Ukazuji lidem cestu ke zdravějšímu, spokojenějšímu a soběstačnějšímu životu, bez zbytečné chemie, která nás všechny obklopuje. Chcete o mně vědět více? Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů