Domácí plastelína za pár kaček

Honzík miluje plastelínu – nedávno dostal nějakou PlayDough sadu od babičky k narozeninám. Jenže tyhle kupované plastelíny strašně rychle vysychají a za chvíli je z nich akorát tak drobení. A kupovat pořád další a další, to bychom nedělali nic jiného – navíc správná lesana si ráda vyrábí všechno sama,že jo 🙂 No a když už jsem se do toho pustila, tak jsem pro vás nafotila postup 🙂

Z tohoto receptu si navaříte hromadu plastelíny a bude vás to stát určitě méně než 10 Kč.

Budete potřebovat:

  • 150ml vody
  • 75g hladké mouky
  • 35g soli
  • 1/2 lžíce oleje
  • 1 lžíce octa
  • Potravinářské barvivo

Jak na to?

Smíchejte si vodu s octem a olejem v hrnci nebo pánvi s nepřilnavým povrchem a přidejte potravinářské barvivo. Já jsem použila gelové, ale klidně můžete koupit pytlíček práškového (základní barvy mají v každém obchoďáku).

Vodu zahřejte a do horké vody nasypte směs mouky se solí a míchejte. Nejdřív Vám vznikne hodně řídká hmota, ale nebojte a na středním plameni to pořád míchejte.  Směs se začne lepit k sobě, trvá to tak dvě minutky. Pořád míchejte, i když už to jde ztuha.

Za další dvě minutky se z hmoty stane jedna koule, ale ještě ji chvíli propařujte. Jestli znáte odpalované těsto na větrníky, tak to je vlastně stejný princip 🙂 Musíme to pořádně propařit proto, aby nám potom plastelína nelepila.

Když máme hotovo, hmotu přendáme na pracovní plochu a ještě trochu propracujeme rukama a máme hotovo. Brnkačka. Já dělala tyhle várky rovnou tři, aby měl Honzík k dispozici různé barvy ..

No sami vidíte, jak to nakonec dopadlo 😀 Ale zabavil se s tím dokonale a já jsem měla aspoň na hodinu na půl volno 🙂

 

 

 

 

 

 

Je super, že všechny tyhle ingredience máme doma běžně. A kdybyste náhodou neměli barvivo, no tak bude hmota prostě bílá. No a hlavně – víme naprosto přesně, co jsme do plastelíny dali!

Modelína je slaná a kyselá, takže dětem nechutná, ale i kdyby náhodou trochu ochutnali, tak se nic nestane. Pokud pak navíc budete modelínu uchovávat zabalenou v ledničce, vydrží vám tam klidně i měsíc.

Až nebudete vědět, jak ty děti zase zabavit, tak tenhle recept určitě zkuste a dejte mi vědět, jak se Vám to podařilo:-)

Mějte se krásně a užívejte sluníčka

Jana

PS: Pokud jste to ještě neudělali, stáhněte si můj eBook ZDARMA a zbavte se chemie ve své domácnosti díky pár jednoduchým vychytávkám 😉 

Jana Stránská
Jsem autorkou eBooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ Ukazuji lidem cestu ke zdravějšímu, spokojenějšímu a soběstačnějšímu životu, bez zbytečné chemie, která nás všechny obklopuje. Chcete o mně vědět více? Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Šárka napsal:

    Dobrý nápad…musíme to vyzkoušet 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů