Proč NEsrážet horečku aneb Důvěřujte svému tělu

Z televize se na nás neustále valí reklamy na léky. Nejlépe prý uděláme, když si je vezmeme hned při prvních příznacích chřipky a nachlazení.  Maminky často svým dětem v dobré víře podávají léky proti horečce hned při zvýšené teplotě, aby se netrápily.  Je ale správné srážet takto horečku? NE! A hned Vám řeknu proč. 


Nejsem doktor, takže napíšu jen své zkušenosti a informace, které jsem během posledních let získala a které mi přijdou (na základě selského rozumu) logické. Samozřejmě si můžete sami má tvrzení ověřit z mnoha a mnoha odborných článků na toto téma. Například zde o tom dost obšírně píše Mudr. Eleková >>>

Horečka je naprosto přirozená a žádoucí reakce organismu na probíhající zánět v těle. Proč? Zkusím Vám to vysvětlit. Když onemocníte, vyplaví se Vám do krve tzv. mediátory, které předají mozku zprávu: „Bacha, něco se děje. Tělo je nemocné, musíš s tím něco dělat“

Na tuto zprávu mozek zareaguje tak, že zvýší tělesnou teplotu, čímž nastartuje PŘIROZENÝ proces léčby. Už při teplotě 38°C se totiž (více jak 3x oproti normálu) zrychluje metabolismus, detoxikační činnost jater i aktivita imunitního systému. Vysoká horečka je zcela nezbytná k odstranění virů a bakterií z těla. To je opravdu podstatná informace, takže ještě jednou:

VYSOKÁ HOREČKA JE NEZBYTNÁ K ODSTRANĚNÍ VIRŮ A BAKTERIÍ Z TĚLA!!

Jakmile se náš organismus s infekcí vypořádá, přestanou mediátory proudit krví a mozek tělesnou teplotu přirozeně zase sníží. Naše tělo se s nemocí vypořádalo a jsme opět zdraví.

Teď Vám popíšu, co se děje s tělem, když horečku srazíme za pomoci léků:

Pokud zvýšenou teplotu, nebo i horečku začnete srážet antipyretiky (paralen, panadol, coldrex…) oklamete vlastní tělo a máte zaděláno na problém.

Všechny léky na snížení horečky totiž blokují produkci mediátorů, díky čemuž se mozek nesprávně domnívá, že infekce je zažehnána, a tak sníží teplotu zpět do normálu. No jo, jenže v takovém případě se vám metabolismus a imunitní reakce zase zpomalí, a to přesně v době, kdy se Vám to vůbec nehodí.  Tedy v době, kdy je vaše tělo vyloženě zaplaveno viry nebo bakteriemi.

Takže se Vám sice krátkodobě uleví, protože horečka ustoupí, ale Vaše tělo bojuje s infekcí i nadále. Bohužel je ale značně oslabeno. Potlačení horečky totiž prodlužuje infekčnost nemocné osoby, dobu trvání nemoci i dobu zotavení.

Jestli si tedy berete Paralen v dobré víře, abyste byli rychle zdraví, tak věřte, že si nemoc naopak prodlužujete! Sama z vlastní zkušenosti můžu říct, že od doby, co jsem přestala horečku srážet, se léčím daleko rychleji.  A přesně totéž pozoruji i u svých dětí.

Je fascinující, jak čistý a chemií nezničený dětský organismus reaguje na onemocnění. Napíšu Vám mou poslední zkušenost s horečkou. Starší syn Honzík přišel ze školky s nudlí u nosu a s kašlem. Asi to všichni znáte, jak to bývá, když dítě začne chodit do školky – jeden týden ve školce, druhý doma .. 🙂

Nicméně, další den začal kašlat a k večeru se mu přidala i teplota, ale nic dramatického. Aby toho nebylo málo, od staršího to chytil i mladší Jurášek (9 měsíců). Po odpoledním spaní se vzbudil, zdál se mi horký, tak jsem ho změřila a měl horečku přes 39°C. Vzala jsem si ho tedy k sobě do šátku (tzv-skin on skin – tedy kůže na kůži) a při každé příležitosti mu nabízela kojení, aby měl dostatek tekutin.

Kdyby nebyl tak horký, ani bych nevěděla, že mu něco je. Snášel tu horečku opravdu dobře. Ráno jsme se vzbudili a Jurášek už měl pouze zvýšenou teplotu a další den byl v naprostém pořádku. Asi za týden jsme jeli k paní doktorce na klasickou poradnu, a tak jsem se jí zeptala, jak při tak vysokých horečkách postupovat.

Musím podotknout, že máme opravdu vynikající pediatričku, která se vždy snaží najít pomoc nejprve v přírodě, než sáhne po lécích. Vysvětlila mi, že vysoká horečka přes 39°C je naopak známkou opravdu silné imunity a měli bychom ji vítat a né srážet 🙂

Když si to tak v hlavě přeberu, je pravda, že než jsem se trochu „detoxikovala (už několik let jsem nepolkla žádný prášek), nebyl můj organismus schopný vyprodukovat pořádnou horečku. Vždycky jsem se při virózách tak nějak plácala jen s mírně zvýšenou teplotou a né a né se uzdravit. A Jurášek si během jednoho dne odbyl vysokou horečku a další den byl v pořádku.


Co tedy při horečce dělat?

  • Ideálně vůbec NESRÁŽET, lehnout si do postele, udržovat klidový režim a dostatečně pít. Pokud je horečka opravdu vysoká a trvá už dlouho, můžeme přistoupit k vlažným zábalům lýtek, případně vlažné koupeli (tak, aby to nemocnému bylo příjemné)
  • Další možností jsou tzv. octové ponožky. Ponožky ponoříme na chvíli do roztoku vody a octa (kyselé asi jako lák na okurky) a nasadíme na 20 minut na nožky.

POZOR – ZÁBALY I OCTOVÉ PONOŽKY POUŽIJEME JEDINĚ V PŘÍPADĚ, ŽE JSOU RUCE I NOHY TEPLÉ!!

  • Můžete také použít homeopatika. Doporučuji se poradit s homeopatem. Na každý „typ horečky“ je dobré nasadit jiná homeopatika. Mně moje pediatra radila homeopatika Belladonna v ředění 9CH – 5 kuliček co hodinu (intervaly postupně prodlužovat)
  • Dieta – při horečce nás většinou přejde chuť k jídlu, což je velice dobře – náš organismus se musí vypořádat s infekcí a nechce se zatěžovat navíc ještě trávením. Ideální je konzumovat lehká jídla. Vyhněte se raději masu, vejcím, mléku a sladkostem.
  • DOSTATEČNÝ PŘÍJEM TEKUTIN – to je opravdu při horečce velice důležité. Dbejte na to u sebe i u svých dětí. Ideální je vlažný bylinkový (nejlépe lipový) čaj.
  • Pokud už máte opravdu špatný pocit a chcete horečku srazit, raději použijte Nurofen, místo Paralenu (ten obsahuje Paracetamol, který je vysoce toxický pro játra)

Hlavně u malých dětí máme větší tendence horečku srážet, protože nechceme, aby trpěly (nemyslete si, i já to tak mám). Zkuste se na to ale podívat z jiného úhlu pohledu – horečkou netrpí, ale naopak – stávají je silnějšími, odolnějšími a také zdravějšími.

Neříkám Vám, abyste horečku neřešili. Říkám jen – neberte ji jako něco, proti čemu musíte bojovat a nesrážejte ji zbytečně za každou cenu.

 

Stáhli jste si už můj eBook ZDARMA? >> Je plný super návodů na to, jak se zbavit čistících prostředků plných chemie a nahradit je přírodními doma vyrobenými eko alternativami za pár korun 🙂

Jana Stránská
Jsem autorkou eBooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ Ukazuji lidem cestu ke zdravějšímu, spokojenějšímu a soběstačnějšímu životu, bez zbytečné chemie, která nás všechny obklopuje. Chcete o mně vědět více? Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. kristyna Sefer napsal:

    Co davat malym detem na bolest hlavy?syn (4,5) ma reploru38,6 nechci srazet, ale stezuje si ns bolest hlavy.

    • Jana Stránská napsal:

      Kristy, pokud dostatečně pije, spí a stále si stěžuje na bolest hlavy, zajela bych radši k DR.. Jinak jsem četla, že na bolest hlavy pomáhají mandle – ideálně udělat mandlové mléko a nechat vypít. Ale odzkoušeno na sobě nemám.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů