Proč jsem své mamince vymlouvala mamograf?

Určitě taky znáte ty slogany: „Včasné odhalení zachraňuje životy. Jděte na vyšetření mamografem.“ A Každá žena po 45 roku života by měla alespoň jednou ročně na mamograf“, propagují je takové ty růžové běhy a celebrity a vůbec … Člověk by si řekl, že mamograf je skvělá věc k prevenci rakoviny, že? Pokud i vy patříte mezi ně, tak mám pro vás nepříjemnou zprávu – mamografy k rakovině naopak přispívají!

Když mi moje maminka řekla, že se musí objednat na mamograf, že tam už dva roky nebyla, řekla jsem ji: „Mami, nechoď tam. Teď se s těmi studiemi a články roztrhl pytel, četla jsem o tom už tolik, že osobně by mě tam nedostali ani párem volů. Mamograf je škodlivý a naopak riziko rakoviny prsu zvyšuje“. Nevěřila mi. Otevřela jsem notebook, našla ji různé články a studie a řekla jí, že rozhodnutí je na ní. Když se potom zeptala svého gynekologa, co si o mamografu myslí, ten jí řekl:

„Nikomu to neříkejte, ale já si to myslím taky a svoji manželku už bych tam neposlal.“

AHA? A proč? Vždyť je to jediná spolehlivá prevence rakoviny prsu, ne? Vždyť nám to vtloukají do hlavy média dennodenně. Nebo že by to bylo jinak? Bohužel, možnost B je správně…

Mamograf je prostě záření, o tom není pochyb. A prsa žen (především těch před přechodem) jsou na radiaci velice citlivá. A pokud vám doktor tvrdí, že vystavení se mamografu je stejné, jako rentgen hrudníku, tak mu nevěřte. Díky stlačení prsu je množství radiace takové ( zhruba 1 rad – což je jednotka absorpce radiace), jako byste šli na rentgen hrudníku 1000x!!!

Pokud tedy během 10 let podstoupíte každoročně vyšetření na mamografu, máte o 10% větší riziko, že u vás rakovina propukne. Zkrátka čím více vyšetření, tím větší riziko. Navíc mamograf dokáže zachytit nádor až když má zhruba 1cm, což mnohdy trvá klidně 8-12 let. No a to už bývá bohužel pozdě, protože 1cm velký nádor obsahuje zhruba 1 miliardu rakovinných buněk.

Ve Švýcarsku bylo například (po zveřejnění výsledků studií) preventivní vyšetření mamografem úplně zrušeno. Kanadská studie, které se zúčastnilo více než 90 000 žen je ke stažení ZDE >>

Jak tedy přistupovat k prevenci rakoviny prsu?

  • Na prvním místě je samozřejmě samovyšetření prsu.
  • Další metodou je ultrazvukové vyšetření prsu – na ultrazvuku je lékař schopný rozeznat strukturu tkáně a také zvýšený průtok krve (čímž se nádory značí).
  • Mezi bezpečnou diagnostiku je také řazena tzv. „termografie“ – což je v podstatě vyšetření termální kamerou (asi jako když lítají vrtulníky s termovizní). Nádorové tkáně totiž mají vyšší teplotu, tudíž září mnohem intenzivněji. Žena při tomto vyšetření jen několik minut stojí zhruba 3 metry od skeneru.

Je také spousta věcí, které můžete udělat sama:

  • Přestaňte používat komerční deodoranty a antiperspiranty, nebo si vyrobte domácí netoxickou variantu. Před podpažní kosmetikou plnou hliníku a jiných toxických sloučenin upozorňuje například Prof.Strunecká ve své knize Doba jedová

Klinické studie ukazují na to, že značný počet případů rakoviny prsu začíná u žen v horním vnějším kvadrantu prsu. To je také oblast, kam se aplikuje „podpažní“ kosmetika STUDIE ZDE>>

  • Dlouhodobé kojení je také jednou z prevencí vzniku rakoviny prsu, takže kojte, kojte, kojte! 🙂
  • Noste podprsenky správných velikostí, ideálně z přírodních materiálů a bez kovových kostic.
  • Zdravá životospráva (ta je koneckonců důležitá při prevenci jakéhokoliv onemocnění)
  • Psychická pohoda, protože – ať si říká, kdo chce co chce, bez pozitivního myšlení se proti nemoci bojuje těžko

Já vůbec nemám v úmyslu šířit nějaké poplašné zprávy, ale faktem je, že spousta lidí prostě slepě věří tomu, co vidí v televizi a tomu, co jim říkají doktoři. A těm je (bohužel) naše zdraví úplně ukradené. Starejte se tedy sami a aktivně o své tělo! Zajímejte se, vyhledávejte informace –jen tak se můžete informovaně rozhodnout, co je pro vás a vaše tělo dobré.

A prosím, dejte tento článek přečíst svým maminkám, tetám, babičkám, kamarádkám i spolupracovnicím, sdílejte ho na FB nebo ho i klidně přepošlete. Možná se k nim totiž ještě tato informace nedonesla a ony každoročně podstupují mamografické vyšetření v domnění, že dělají to nejlepší pro své zdraví.

Jana

PS: Moje maminka na mamograf nakonec nešla 🙂

Tady je pár odkazů na články a studie, které si můžete běžně počíst na internetu. Pokud ovládáte angličtinu, tak v zahraničí toho najdete ještě mnohem mnohem více:

http://nezdravi.parlamentnilisty.cz/Articles/441-kanadska-studie-mamograficke-vysetreni-je-zbytecne-protiproud-navic-nebezpecne-a-co-maji-spolecneho-laska-infrazareni-a-lecba-rakoviny-.aspx

https://www.badatel.net/mamografia-odborny-material/

http://www.alternativnimagazin.cz/proc-svycari-zrusili-preventivni-prohlidky-na-mamografu/

http://www.uspesna-lecba.cz/prsa/mamografie-zpusobuje-rakovinu-prsu/

http://www.badatel.net/smutna-pravda-o-mamografii

 

PS2 – Pokud ještě nemáte můj eBook, ZDARMA si ho můžete stáhnout TADY>>

Jana Stránská
Jsem autorkou eBooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NETOXICKOU DOMÁCNOSTÍ Ukazuji lidem cestu ke zdravějšímu, spokojenějšímu a soběstačnějšímu životu, bez zbytečné chemie, která nás všechny obklopuje. Chcete o mně vědět více? Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů