A hned na začátku rozhovoru se zaměříme na plenky, protože to je něco, co asi intenzivně řeší každá máma. Neustále plný koš plenek, popelnice přetéká odpadem… Jde to i jinak?
Důvodů je hned několik. Nejvýznamnějším je pro mě osobně ZDRAVÍ.
Jednorázové pleny jsou chemicky běleny, parfemovány a nachází se v nich různé formy absorbčních gelů (většinou na bázi polyakrylátů), propustné fólie z polypropylénu a nepropustná vrstva z polyethylenu. Naproti tomu látkové pleny se vyrábí z čistě přírodních BIO materiálů jako je bavlna, vlna, konopí a bambus, který je navíc antibakteriální. Díky prodyšnosti těchto materiálů je zajištěna přirozená termoregulace v intimních místech, což je důležité především pro chlapce, a rovněž riziko vzniku opruzenin je mnohem menší než u plen jednorázových. Děti v látkových plenkách, tak ani není potřeba preventivně mazat ochrannými krémy.
Dalším dobrým důvodem, který je pro mě také velmi důležitý je EKOLOGIE.
Věděli jste, že používáním jednorázových plen “vyprodukuje” dítě až 1 tunu odpadu, která se bude rozkládat minimálně 250let?! (Některé výzkumy dokonce píší až 500let). Oproti tomu látkové plenky mohou být vyrobeny nejen z bio materiálů, ale i s vegan certifikací. A jejich velkým plusem je také 100% biodegradabilita většiny používaných materiálů, bez toxického zatížení planety. Při využívání ať už látkových nebo jednorázových plenek se samozřejmě spotřebuje značné množství energie a přírodních zdrojů (nejen pro samotnou výrobu, ale i dopravu a následnou distribuci výrobků), ovšem ekologická stopa látkové plenky je ve výsledku mnohonásobně menší, navíc většina spotřebovaných přírodních zdrojů pro její výrobu se řadí do kategorie plně obnovitelných. Jako třešničku na závěr mohu uvést fakt, že ačkoliv se látkovky musí prát, jejich celková spotřeba vody je pořád nižší, než je celkeově využito při výrobě jednorázových plenek, navíc jejich nespornou výhodou je, že se voda z praní vrací do koloběhu „čistá“, bez chemických či toxických látek.
Nakonec bych ráda vypíchla praktický bod a tím jsou – FINANCE.
Minimální roční náklady na jednorázové pleny jsou kolem 12 500Kč, přičemž za tuto cenu se dá pořídit úplně nová, luxusní sestava látkových plenek pro celé plenkovací období, kterou navíc po odplenkování můžete prodat anebo uschovat pro další děti. Průměrné roční náklady na údržbu látkových plen činí cca 3000Kč (energie vč pracího prostředku).
Nejlevnější sestava se dá pořídit zhruba od 3 500Kč (české čtverce + svrchní kalhotky), pokud se rozhodnete pro nákup bazarových plen, může být cena samozřejmě ještě nižší. I když tady je potřeba být velmi obezřetný a důkladně kontrolovat kvalitu pleneku z druhé ruky.
+ Díky již zmiňované prodyšnosti látkových plen a přírodnímu původu materiálů není potřeba používat preventivní krémy na opruzeniny, čímž ušetříme dalších pár korun.
Naštěstí už snad skoro všechno, jen to vždy není v našich možnostech. S čím Vám, ale v péči o děti můžeme pomoci my, jsou již zmíněné dětské látkové plenky a hygienické ubrousky, ty u nás vyrábime totiž také látkové a to i v BIO kvalitě. Používají se stejně jako ty jednorázové, jen je po použití nevyhodíte do koše, ale poputují do pračky. Na cestování k nim u nás pořídíte praktický mini rozprašovač, ve kterém pohodlně převezete mycí emulzi i na dlouhých cestách.
Dále pak různé pytlíky, dámské hygienické vložky, tašky, voskové ubrousky a látkový toaletní papír, zkrátka takové drobnůstky, které nás posouvají dál v našem zerowaste konceptu.
Vůbec, doba kdy se pleny vyvářely a žehlily je dávno pryč. Díky automatickým pračkám to levou zadní zvládne opravdu každý. Pokud máte navíc v domácnosti i sušičku, je to už naprosto bez práce a navíc budete mít plenky potažmo vložky vždy božsky heboučké. Některé ženy si trochu přidělávaji práci s ručním předepráním flíčků, ale pokud budete používat separační plenky, tak jim velmi snadno předejdete a kdyby se nějaký přecijen objevil, bude to skvrna, která bude po praní na 60°C z hygienického hlediska absolutně v pořádku a zůstane jen estetickým flíčkem, který se většinou během dalších 2 praní zase vypere. Kdyby ne, tak na boj se skvrnami máme tajného pomocníka – perkarbonát sodný.
Už jsem to trochu nakousla v první otázce. Ačkoliv je počáteční investice vyšší, látka vždy zvítězí a to i když látkování propadnete a utratíte za výbavu třeba 40 000Kč (ano i takové mezi námi jsou 🙂 ). Plenky totiž použijete i na další děti nebo je můžete prodat a to klidně se 75% návratností původní investice. Navíc to kolik za látkové plenky utratíte vlastně závisí jen na Vás – pokud si zvolíte nejlevnější kombinaci svrchních kalhotek + české čtverce a nějaké ty vkládačky, pohybujeme se v opravdu nízké částce, která se dá ještě podpořit nákupem plenek z druhé ruky. Nicméně já preferuji kombinaci různých systémů, aby to pro nás bylo taky trochu pohodlné. V ČR je nejoblíbenějším systémem svrchní plenka z PULu + kalhotovka, v zahraniční jsou to pak systémy “vše v jednom” takzvané AIO, které jsou jednoduchostí svého používání srovnatelné s plenkou jednorázovou.
Takový můj osobní tip je dávat si každý měsíc těhotenství stranou třeba 500Kč, plenky si také můžete přát od příbuzných a kamarádů k narození miminka, k Vánocům, svátku.. Alespoň já jsem to tak u první dcerky udělala a sešla se mi nádherná výbava včetně doplňků.
Stejně by se dal popsat i rozdíl mezi jednorázovými a látkovými prsními vložkami, těch vyrábíme hned několik druhů v mnoha barevných provedeních. Jejich velkou předností je použití bambusového froté jako dotykové vrstvy, je antibakteriální a celá vložka je díky němu krásně prodyšná, takže je to skvělý pomocník v prevenci proti kvasinkám.
Poslední drobnůstkou pro ženy, kromě různých pytlíčků, tašek a dalších doplňků, jsou kosmetické odličovací tamponky.
Musím přiznat, že mě momentálně tvorba tohoto sortimentu naplňuje více než plenky a tak nyní testuji i nové střihy na spodní prádlo.
Eliško, co tě vlastně přivedlo k tomu, založit Breberky? Představ nám trošku svoji firmu.
No přeci příchod dětí :), nicméně už před jejich narozením jsme s manželem nežili úplně všedním životem jako mainstreem, ale až moje ženská nemoc – endometrióza a právě první vymodlené dítě, všechno odstartovalo na úplně jiné úrovni. Pro většinu lidi jsme tak trochu lesani, neboť pravidelně narušujeme „zajeté standardy“ – chodíme bosí / v barefoot-botkách, ctíme myšlenky zerowaste, snažíme se o etické stravování, s dětmi se tulíme v šátcích a nosítkách, spíme společně, podporujeme kontaktní a respektující rodičovství a samozřejmě byly obě holky od narození v látkových plenkách.
Samotný příběh Breberek se začal psát koncem roku 2015, kdy se narodila naše první dcera Ema. K myšlence látkování mě ještě v těhotenství přivedla kamarádka Jana, kterou mi do života přivála právě endometrióza a protože jsem měla v průběhu těhotenství nějaké zdravotní komplikace, musela jsem po hospitalizaci v 21. tt nastoupit na nemocenskou, kde jsem si plně uvědomila jaké to je “být doma”. Přemýšlela jsem tedy o tom co budu vlastně s dítkem dělat, neboť svou předchozí práci jsem nadále vykonávat nechtěla ač by to z domova bylo částečné možné. No a právě díky Janě mě napadlo zkusit šít látkové plenky, na podzim roku 2015 jsem začala tuto ideu rozpracovávat. Omrkla jsem trh, domluvila první spolupráci a vrhla se do toho po hlavě. Na začátku nového roku (tzn. 2016) už frčel facebookový obchod a mě svět látkování doslova pohltil.
Dnes jsme malou rodinou dílničkou, která se snaží trochu změnit svět. Spolu se mnou pracuje pro Breberky i můj muž Martin, trochu už i ty naše děti Emička a Lucka a občas vypomahá i babička Bláža. Do Breberkovské rodiny pak neodmyslitelně patří Zuzka, srdce naší dílny, dobrák od kosti. Pokud nám budete psát či telefonovat, na druhém konci Vám bude k dispozici právě ona. Na šicí dílně pak pracují především maminky školkových a školních dětí, ale i lidé s částečným invalidním důchodem. Spolupracovali jsme také s místní chráněnou dílnou, tato spolupráce je však nyní bohužel pozastavena, doufám, že se však brzy zase bude moci obnovit..
Naší filozofií je podpora zero waste přístupu v každodenním životě každého z nás. Jakákoliv malá věc a v tomto případě každá ušetřená jednorázová plena či dámská vložka se počítá. Věřím totiž, že společně, malými krůčky, můžeme dokázat velké věci.
Pokud byste chtěli vyzkoušet něco z našeho sortimentu, právě probíhá Týden opravdových plen, který platí od pondělí 20. 4. do neděle 26. 4. 2020 a můžete nakoupit výrobky se slevou až 35%.